Na początku XVII wieku Europa znalazła się w przededniu wybuchu największej wojny religijnej w swoich dziejach. Konflikty między przedstawicielami różnych wyznań ograniczały wolność wypowiedzi.


Jednak w tym czasie w Görlitz (dzisiejszym Zgorzelcu) żył i tworzył prosty
człowiek, szewc z wykształcenia, którego pisma odmieniły myśl filozoficzną i teologiczną oraz wywarły wielki wpływ na literaturę i sztukę późniejszych czasów.


Zrealizowany w 2016 roku film jest próbą wytłumaczenia myśli Jakoba Böhme i przedstawienia jej wszechstronnego oddziaływania.


Twórca filmu, sam będąc mieszkańcem Zgorzelca, czuje się związany z pismami i filozofią wielkiego Myśliciela i dba o nagłośnienie jego fenomenu. Sam zaś film zyskuje coraz większą popularność w Polsce i poza jej granicami.

Jakob Böhme, życie i twórczość - Pierwszy biograficzny film dokumentalny o Jakobie Böhme (1575–1624), najwybitniejszym mieszkańcu pogranicza niemiecko-polsko-czeskiego i zarazem jednym z bardziej interesujących myślicieli europejskich.

Przybliża widzowi najważniejsze elementy myśli wielkiego mistyka i filozofa, a także zapoznaje go z ówczesną sytuacją w regionie Górnych Łużyc. Dzięki zaangażowaniu wybitnych znawców tematu, autor mógł przedstawić obszerny wpływ idei Jakoba Böhme w świecie, nie ograniczając się przy tym do recepcji w Niemczech i Polsce. Film nie omija skomplikowanych wątków teologii, historii filozofii czy literatury. 

Premiera filmu odbyła się 4 czerwca 2016 roku w Zgorzelcu. Rok później powstały tłumaczenia niemieckie i czeskie. 15 czerwca 2018 roku odbyła się premiera niemiecka w Görlitz.

photo_49257_1500451430_big.jpg
Plakat polski.jpg

© 2019 Łukasz Chwałko

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now